News

  • News
  • Gun Runner closes up fleet as Noakes Sydney Gold Coast wraps

Gun Runner closes up fleet as Noakes Sydney Gold Coast wraps

Gun Runner closes up fleet as Noakes Sydney Gold Coast wraps

Gun Runner closes up fleet as Noakes Sydney Gold Coast wraps

The 2019 Noakes Sydney Gold Coast has officially drawn to a close, with the final boat in the fleet making her way to Main Beach this morning.

The Army Sailing Club’s Gun Runner was the final boat to finish, at 0926hrs this morning.

"It was pretty benign conditions for most of the race, we were becalmed for almost a full day but were greeted by the southerly yesterday which meant we were able to catch up a lot of time on the other boats that had already finished," said skipper Reece Young.

"This is out third Sydney Gold Coast race and we completed it in the fastest time we have ever done which is fantastic."

Jan Koudelka who was competing in his first ever ocean race was blown away by the experience of competing in the race.

"It was pretty spectacular and challenging, even though the skipper said it was calm conditions it was certainly a roller coaster for me at times. I had to brace myself a couple of times during the race while I was on the helm but it was a really amazing experience," said Koudelka

"It was a bit of a National Geographic trip, there were dolphins glowing in the dark at night, orca and hump back whales putting on a show. It was fantastic."

The 2019 Noakes Sydney Gold Coast was labelled a great success but Noakes Group Managing Director Sean Langman.

“This year’s Noakes Sydney Gold Coast was once again a great success,” Langman says.

“The 2019 Noakes Sydney Gold Coast biggest fleet in a decade or so, a smooth but exciting trip north and some great engagement with fans and sailors both on and off the water.

“We couldn’t be happier and can’t wait for next year’s race.”

Divisional winners and placegetters were celebrated at the official Prize Giving at Southport Yacht Club, with award recipients as follows:

 

IRC OVERALL 1st & Peter Rysdyk Trophy - Envy Scooters Barry Cuneo

IRC OVERALL 2nd - Ichi Ban Matt Allen 

IRC OVERALL 3rd - Celestial Sam Haynes

IRC 0 1st - Chinese Whisper Rupert Henry & David Griffith

IRC 0 2nd - No Limit David Gotze

IRC 0 3rd - Naval Group Sean Langman

IRC 1 1st - Envy Scooters Barry Cuneo

IRC 1 2nd - Ichi Ban Matt Allen

IRC 1 3rd - Celestial Sam Haynes

IRC 2 1st & IMS Div B Perpetual Trophy - Patrice Tony Kirby

IRC 2 2nd - About Time Julian Farren-Price

IRC 2 3rd - Smuggler Sebastian Bohm

IRC 3 1st - Grace O'Malley Zoe Taylor

IRC 3 2nd - Sail Exchange Tim Horkings & Carl Crafoord 

IRC 3 3rd - Patriot Jason Close

IRC 4 1st - Mistral Pierre Gal

IRC 4 2nd - Mayfair James Irvine

IRC 4 3rd - Pelagic Magic Simon Dunlop

IRC Corinthian 1st - Showtime Mark Griffith

IRC Corinthian 2nd - Wings Ian Edwards

IRC Corinthian 3rd - Ausreo Ian Creak

ORCi 1 1st - Envy Scooters Barry Cuneo

ORCi 1 2nd - Ichi Ban Matt Allen

ORCi 1 3rd - Celestial Sam Haynes

ORCi 2 1st - Patrice Tony Kirby

ORCi 2 2nd - Smuggler Sebastian Bohn

ORCi 2 3rd - Showtime Mark Griffith

ORCi 3 1st - Sail Exchange Tim Horkings & Carl Crafoord

ORCi 3 2nd - Patriot Jason Close

ORCi 3 3rd - TSA Management Tony Levett

ORCi 4 1st - Mistral Pierre Gal

ORCi 4 2nd - Mayfair James Irvine

ORCi 43rd - Ausreo Ian Creak

PHS 1 1st - Pekljus David Suttie

PHS 1 2nd - Stampede Micahel McDonald

PHS 1 3rd - Abracadabra James Murchison

PHS Corinthian 1st - Stampede Michael McDonald

PHS Corinthian 2nd - Mahligai Murray Owen & Jenny Kings

PHS Corinthian 3rd - Wax Lyrical Les Goodridge

Sydney 38 1st - The Goat The Goat Syndicate

Sydney 38 2nd - TSA Management Tony Levett

Sydney 38 3rd - Admiral Steve Piper